czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 14 komentarzy
  • 2397 wyświetleń

Spotkanie konsultacyjne

PIERWSZE SPOTKANIE KONSULTACYJNE Z BURMISTRZEM SZCZUCZYNA  

    W środę 25 marca 2015 roku o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczuczynie odbyło się pierwsze spotkanie Burmistrza Szczuczyna z mieszkańcami miasta. Z inicjatywy burmistrza, spotkanie to zapoczątkowało cykl kwartalnych spotkań z udziałem kierowników stosownych referatów odpowiedzialnych za realizację zadań.     

    Podczas spotkania omówiono: stopień realizacji rozpoczętych inwestycji, dalsze postępowanie z Terenami Inwestycyjnymi, stan oświaty w mieście i w gminie Szczuczyn, sytuację finansową gminy w kontekście budowy bloków, możliwości dofinansowań oraz perspektywiczne potrzeby i kierunki rozwoju Szczuczyna. Również wnikliwie omówiono budowlany projekt odwodnienia zespołu dawnego klasztoru i kościoła pw. Imienia NMP w Szczuczynie oraz zagospodarowania terenów przyległych do świątyni.

   Na spotkanie przyszła zaskakująco duża ilość mieszkańców, co organizatorów utwierdziło w przekonaniu, że tego rodzaju spotkania z decydentami naszego być lub nie być są bardzo potrzebne. Konsultacje to chęć wysłuchania mieszkańców i poznanie ich punktu widzenia w kwestii dotychczasowej działalności Urzędu i problemów społeczności lokalnej w celu przyspieszenia kierunków działania. Mieszkańcy mogli przedstawić Burmistrzowi swoje uwagi, złożyć propozycje dotyczące ich najbliższego sąsiedztwa i całego miasta. 

   Społeczne spotkanie konsultacyjne to nic innego jak bezpośrednie i głębokie podzielenie się z mieszkańcami tym, co ich dotyczy bezpośrednio, udzielenie wyjaśnień i rad oraz analiza wywiązywania się ze służebnych obowiązków Urzędu wobec mieszkańców. Konsultatywny system współpracy w przyjaznej atmosferze wspomaga zdrową współpracę Urzędu z mieszkańcami i wszystkich zachęca do pracy.  

   Burmistrz Artur Kuczyński, doceniając rolę podjętych spotkań, powiedział: „Rozumiem trud swoich pracowników, którzy niejednokrotnie pozostają po godzinach pracy, rozumiem też mieszkańców zdążających na takie jak dziś spotkanie. Cieszę się, że przyszli tu ci, którzy chcą wiedzieć więcej i słyszeć to bezpośrednio z ust naszych. Pierwsze spotkanie miało być nieco poufne w celu zbadania potrzeb społecznych, ale jeśli jesteście Państwo w tak dużej liczbie to witam Was bardzo serdecznie. Witam Media, dzięki którym świat dowie się, że istniejemy, rozwijamy się, pozna nasze problemy i radości.

      Spotkanie przebiegać będzie w trzech głównych aspektach, z których istotnym są życiodajne inwestycje, oświata oraz renowacja świątyni i jej otoczenia. Zabytek sakralny jest naszą chlubą i to dla wszystkich bez względu na siłę ich wiary. Wracając do inwestycji dodam, że mamy już trzech zdeterminowanych przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmy na naszych terenach i mają nawet wskazany grunt, którym bezpośrednio się interesują, mają też podpisane listy intencyjne, które gwarantują m. in. ilość miejsc pracy. Aktualnie kończone są prace geodezyjne, a działki podzielone są na sektory zbliżone do jednego hektara. Gmina nie będzie działek dzierżawiła, wynajmowała, a tylko ten grunt sprzedawała. Zatem wydatki poniesione przez gminę wkrótce się zwrócą. Firmami zdecydowanymi są: przetwórstwo drewna, firma specjalizująca się w tworzeniu opakowań i trzecia firma reprezentująca branżę odzieżową, wyrobów skórzanych. Ponadto jedna z firm przewiduje budowę zakładów na powierzchni 6 ha gruntów i chce rozpocząć budowę hal produkcyjnych już w 2015 roku.”  

    Kierownik Referatu Rozwoju i Inwestycji UM w Szczuczynie –Waldemar Filipkowski omówił budowę sieci kanalizacji sanitarnych wzdłuż ulic: Szpitalnej, Sobieskiego i Gumiennej, a przy tej okazji budowę chodników i nawierzchni jezdni ul. Kościelnej, Strażackiej i innych. Będzie też przebudowana przepompownia ścieków przy Gimnazjum, ponieważ stare urządzenia nie są w stanie przepompować ścieków do oczyszczalni.

      Burmistrz zadeklarował wolę współpracy na wszystkich płaszczyznach i jest bardzo otwarty na szeroką komunikację z mieszkańcami Szczuczyna i gminy, a jednocześnie ubolewał nad sprawami, których mimo chęci z jednoczesnym respektowaniem prawa nie można szybciej zakończyć. 

     Z omówionych zadań, będących w toku realizacji i zamierzeń kierownika jednostki samorządowej, burmistrza Artura Kuczyńskiego oraz kierowników referatów wynika, że w odniesieniu do lat minionych i do możliwości w tamtych latach brak jest zasadnych porównań, co do obecnej dynamiki rozwoju miasta i gminy. Tak silnego zaangażowania się burmistrza i pracowników UM w potrzeby środowiska inni mogą pozazdrościć, a to oznacza, że Szczuczyn energicznie ruszył do przodu.    

  Pierwszym i najważniejszym tematem omawianym przez burmistrza była sytuacja Terenów Inwestycyjnych Szczuczyna, w których gmina powinna widzieć jasne światło nadziei na stabilny rozwój a przez to poprawę bytu i wzrost demograficzny.   

     Ogólne zaniepokojenie z powodu demografii Szczuczyna budzi wyraźny niepokój burmistrza. Brak narodzin i sukcesywne ubywanie mieszkańców ma ścisły związek z sytuacją trzech szkół nalężących do gminy. Nie tylko mała ilość uczniów, ale i związane z tym finanse, powodują częste kontakty burmistrza z dyrektorami szkół. Ponadto niż demograficzny jest głównym sprawcą degradacji miasta i gminy. 

     Dwa główne czynniki skłaniają Burmistrza do wdrożenia w szczuczyńskiej oświacie systemowych zmian służących doskonaleniu organizacji edukacji. Utrzymanie warunków funkcjonowania trzech szkół, bazy materialnej, wprowadzenie racjonalnych rozwiązań organizacyjnych w oświacie, to priorytetowe zadania Urzędu Miejskiego. Zmiany te wymusza sytuacja demograficzna Gminy Szczuczyn. Analiza danych demograficznych, jakie przedstawiają tabele na zamieszczonych zdjęciach w artykule, pozwala na diagnozę obecnej sytuacji oraz wytyczenie kierunków rozwoju gminnej edukacji.   

   Burmistrz zadeklarował pilne spotkanie z bezpośrednimi znawcami tematu, dyrektorami szkół w celu omówienia sytuacji w obszarach, w których będzie trzeba podjąć stosowne i niekrzywdzące decyzje.

         Podczas spotkania burmistrz Artur Kuczyński i proboszcz ks. Robert Zieliński omówili plany odwodnienia szczuczyńskiej świątyni i zagospodarowania terenów do niej przyległych. Zespół obiektów oraz ich otoczenie przedstawione na zdjęciach zaskakuje nas zarówno pięknem jak i funkcjonalnością. Po zakończeniu zabiegów zespół sakralny będzie dominował urodą i czynił dalszą posługę dla chwały Bożej.

    W różnych okresach remonty odnosiły się do drobnych napraw, malowania elewacji, itp. W końcu proboszcz śp. ks. Mieczysław Olszewski uratował świątynię przed jej zawaleniem. Wymienił spróchniałą więźbę, pokrył dach miedzianą blachą i po stu latach przerwy pomalował i oczyścił wnętrze, etc.

Dziś obiekt ma inne pilne potrzeby, które pochłoną wiele trudu organizacyjnego, zabiegów wprost ekwilibrystycznych, a przede wszystkim odpowiedniej ilości pieniędzy. Świątynia jest nasza, czyli wszystkich wiernych parafii Szczuczyn, pod której skrzydłami tak wiele pokoleń spędziło swoje życie w prośbach i podziękowaniach za chrzest, ślub i godną śmierć. Dbajmy o nią i cieszmy się, że nasza świątynia w ciągu ponad 300 lat nie uległa zniszczeniu.  

      Podczas spotkania zwracano się do burmistrza z wieloma pytaniami, na które udzielał wyczerpujących wyjaśnień.

Na zakończenie Burmistrz Artur Kuczyński podziękował za nieoczekiwaną frekwencję i życzył przybyłym, ich rodzinom i świątecznym gościom – Wesołych Świąt Wielkanocnych.   

 

Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski
zobacz wideo: Spotkanie z Burmistrzem: http://youtu.be/m77xVGgbtWI  

 

Komentarze (14)

A młodzi i tak uciekną i tak Bo tu tak jest ze nie ma przyszłosci dla Młodziezy .

brawo!!oby tak dalej!!!

Bardzo optymistyczne wieści. I zdecydowana większość to nie "plany" a prace ktore czekaja na realizacje albo są w trakcie. Te dwa budynki wielorodzinne są najbardziej potrzebne.ludzie mają dość mieszkania w lokalach,ktorych stan techniczny wskazuje na wyburzenie i stwarza wiele zagrożen. Baardzo dobrze trafione inwestycjei pieniadze, ktore nie pójda na marne. strefa gospodarcza jest jak dla mnie niewiadomą, ale licze na na to,że firmy beda tutaj budowały swoje zakłady.Kanalizacja miasta także wazna rzecz.To są standardy w tych czasach.lepiej pózno niz wcale.Centrum Kultury oczywiscie tez na plus. Długo wyczekiwane przedszkole z prawdziwego zdarzenia a przy tym godne warunki dla biblioteki i innych siedzib. i ta odnowa zespołu klasztornego z kościołem budzi wiele pozytywych wrażen.I ponadto nowe nawierzchnie z chodnikami ! Po tym większość miasta bedzie miala schludne ulice. Czekam na finalizacje tych wszystkich inwestycji i na kolejne. Szczególnie na nowy stadion i przebudowe "dworca" PKS :D

Pytanie jest banalne jak pytanie małego dziecka, u którego budzi się świadomość swego istnienia. Skąd się biorą posłowie? Kto ich powołuje i z czyich pieniędzy dostają swoje diety? Z moich i twoich podatków - jawnych i ukrytych - pani Krystyno z gazowni, panie Kowalski, panie Nowaku z chińskim zegarkiem na ręku za 1 juana. Można więc dokonać konstatacji, że poseł jest naszym pracownikiem. A on tak często opuszcza swoje stanowisko pracy. My za jeden nieusprawiedliwiony dzień możemy mieć problemy...

hehe Śmieszne Odpowiedz do ziomka ... Nie ma jakiej kolwiek firmy powaznej w Szczuczynie ... Zeby dobrze funkcjonowała .Co mydlarnia hehe ? człowieku a kazdy nie jest magistrem czy pedegogiem zeby pracwac w urzedzie czy w szkołach. A zresztą juz w szkołach malo dzieci i tez zamkną :D Zero perspektyw. Dziekuje .

Pozwolę sobie na małą refleksję z powyżeszego tematu, gdyż niewątpliwie wzbudza zainteresowanie.
Dobrą podstawą gospodarza, w tym przypadku Burmistrza, jest personalne otwarcie się do dyskusji z mieszkańcami Szczuczyna. Co nie wątpliwe, jest poprawnym zachowaniem się gospodarza i całej administracji UMiG Szczuczyn wobec ludności zamieszkującej cały jego obszar. Tym bardzie, że mogą eliminować wszelkie niedociągnięcia, które mogą występować w przypadku realizacji inwestycyjnej? W mojej opinni, podstawą inwestycji jest plan, który powinien przewidzieć dochody, które pozwolą przede wszystkim, utrzymać tą inwestycję, bez dalszych udziałów uzyskanych pieniędzy od podatnika. Wówczas taką inwestycję możemy określić SUKCESEM, co niewątpliwie, będzie to podstawą do eliminacji, jak to podkreślił w swoim wystąpieniu Burmistrz..." Ponadto niż demograficzny jest głównym sprawcą degradacji miasta i gminy". Natomiast Szkoły, powinne skupić się nad udoskonalaniem wyższego poziomu szkolnictwa, gdyż podstawą w powiększaniu się ekonomii Gminnej jest niewątpliwie Wysoka jakość Szkolnictwa, i ten skutek, doprowadzi zwiększenia się poziomu demograficznego! Kościół jest cennym przedmiotem i podstawowym kluczem do realizacji ekonomicznej w dziedzinie edukacyjnej, co jest pewne, że powstrzyma wielu mieszkańców tego terenu od wyjazdów, a nawet sprowadzi takich, co bedą tworzyć dobrą ekonomię. Na koniec chiałbym zadać pytanie pomysłodawcom: 1) Jakie korzyści przewidujecie z inwestycji poniesionych na Kościól w Sczuczynie? 2) Jaki macie zamiari, i czy macie zamiar? wprowadzenia planu, który będzie realizował dochody przewidziane z inwestycji poniessionych na Kościół? 3) I gdzie będą wpływać przewidziane dochody? 4) Czy miacie zamiar rozebrać kraty od wejścia głownego Kościoła? 5) Czy powrócą barierki, które zostały bestialsko usunięte itd.? Za błędy w pisowni z góry przepraszam, tych co szczególnie na to zwracają uwagę i z góry dziekuję za wyrozumiałość. Pozdrawiam.

Udzielając odpowiedzi Panu Andrzejowi pragniemy zauważyć, że podstawową korzyścią z zaplanowanych prac wokół szczuczyńskiej świątyni jest odwodnienie fundamentów tego obiektu, co w zasadniczy sposób ochroni jego podstawy. Inwestycja nie ma, więc charateru komercyjnego. Jej zakres przewiduje prace wokół budynku, nie przewiduje się "wkraczania" w jakikolwiek sposób do jego wnętrza. Co rzecz jasna zgodne jest z uzyskanym pozwoleniem konserwatorskim i będzie przedmiotem stosownego nadzoru.

Moja poprzednia odpowiedz nie była przedmiotem głębszej analizy w kwesti zaplanowanych prac wokół szczuczyńskiej świątyni, o której to wspomina anonimowy rzecznik Burmistrza Szczuczyna.Pozwolę sobie zacytować urywek z powyższego felietonu cyt:..Podczas spotkania burmistrz Artur Kuczyński i proboszcz ks. Robert Zieliński omówili plany odwodnienia szczuczyńskiej świątyni i zagospodarowania terenów do niej przyległych.koniec cyt. Samo zagospodarowanie terenu ma charakter inwestycyjny, natomiast omawianie planu odwodnienia szczuczyńskiej świątyni ( sugestia jakby woda zagrażała świątyni) trzeba uznać to, jako charakter ochrony obiektu. Nikt przedtem nigdy nie sugerował o takim zagrożeniu, więdz na jakiej podstawie pomysłodawcy z UM Szczuczyn, doszli do wniosku o zaistniałym zagrożeniu? Kościół jest usytuowany od strony ul. Kościelnej na górzystym terenie, natomiast od strony zachodniej na tyłach dawnego laboratorium Szpitala, może jest usytuowany w małym dole? tego nie pamiętam. Jednak poproszę o kolejne wyjaśnienie, które by specyficzniej określało ten zakres prac wokół budynku. Chcę dodać, jeżeli faktycznie występuje takie zagrożenie wodne dla fundamentów tego obiektu?, to samo sadzenie drzew, nie sądze oby dało to skuteczną ochronę fundamentom.

Um Szczuczyn 400 lat koscioł stoi a wy bedziecie w nim grzebac uwazajcie zeby wam sie nie zawalił hheh ..... Dajcie ludziom prace otworzcie sami jakąs firme .... bieda....

A Łobrów na prezydenta

Popieram, Andrzej Łobrów na proboszcza!

Panie Łobrow logiki by się trochę zdało /logika - nauka o sposobach jasnego formułowania myśli o regułach poprawnego rozumowania i interpretowania twierdzeń/. Odwodnienie świątyni to temat, jak dla Pana zbyt zawiły, nie rozumie Pan jego szczegółów. Oprócz bogactwa materialnego istnieją jeszcze bogactwa innego rodzaju, o istnieniu których zapewne nie ma Pan zielonego pojęcia. Nie wszystko to w co się inwestuje ma przynosić korzyść materialną. Sądzę że ktoś kiedyś zainwestował w Pana naukę lecz zysk jest mierny.

ujaK twoja nauka zbyt prymitywna, a tym bardzie zawiła, oby mógł ją człowiek o zdrowym umyslę zaakceptować. Bardzie odpowiada tobie nickname, z ujak na "Ujadanie Kundla" Pies, który wie, że zostanie zabity, to ujada, szczerze żęby i pluje pianą. To tak samo, jak komitet PZPR-u.

Andrzej Łobrów> dla ignoranta nawet najbardziej proste sprawy są zbyt zawiłe. Świetnie z interpretowałeś mój nick tylko że plucie pianą to jeszcze nie to samo co plucie jadem. Nie odważę się użyć porównania ciebie nawet do przywołanego przez ciebie kundla bo obraził bym to przemiłe stworzenie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.