piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Kronika 998

W dniach od 06 lipca 2015 r. do 26 lipca 2015 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 54 zdarzenia. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych 15 razy wyjeżdżali do pożarów, 37 razy do miejscowych zagrożeń i 2 razy do alarmów fałszywych.

Ogółem od początku 2015 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu grajewskiego interweniowały 397 razy, w tym 127 razy przy pożarach, 259 razy przy miejscowych zagrożeniach i 11 razy wyjeżdżały do alarmów fałszywych. W wyniku powstałych zdarzeń 7 osób poniosło śmierć, a 52 zostały ranne.

 

 

Opis charakterystycznych zdarzeń

 

11 lipca 2015 r. o godzinie 03:09 strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku samochodowym na trasie Tama – Woznawieś gm. Rajgród. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że samochód osobowy Peugeot, którym podróżował młody mężczyzna zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w dwa drzewa, z których jedno złamało się
i częściowo zatarasowało drogę. W pierwszej fazie działań strażacy przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych uwolnili kierowcę z wraku pojazdu i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Dalsze działania polegały na dokładnym przeszukaniu terenu w promieniu kilkuset metrów w celu upewnienia się czy nie ma innych osób poszkodowanych. Po wykonaniu tych czynności strażacy przystąpili do likwidacji skutków wypadku, które polegały na neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu z drogi drzewa i innych pozostałości powypadkowych. W działaniach ratowniczych trwających prawie 4,5 godziny uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Rajgrodu i Woznejwsi.

 

17 lipca 2015 r. o godzinie 17:13 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego przy ulicy Łomżyńskiej w Szczuczynie. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia 2 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie budynek magazynowy, który bezpośrednio przylegał do budynków gospodarczych był całkowicie objęty ogniem. Pierwsze działania ratowniczo – gaśnicze polegały na podaniu 3 prądów wody w natarciu na palący się obiekt i jednego prądu wody w obronie budynków przyległych. Po dojeździe na miejsce zastępu Państwowej Straży Pożarnej podano kolejne 2 prądy gaśnicze w obronie bezpośrednio przyległych budynków gospodarczych. Równolegle z działaniami gaśniczymi prowadzono prace rozbiórkowe konstrukcji budynku, która groziła zawaleniem. Przy użyciu ładowarki teleskopowej usunięto na zewnątrz przedmioty, które składowane były wewnątrz obiektu. Po ponad 3 godzinach działań pożar ugaszono.

 

21 lipca 2015 r. o godzinie 13:40 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o wypadku samochodowym na ulicy Piłsudskiego w Grajewie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu Państwowej Straży Pożarnej, ulica Piłsudskiego stanowiąca fragment drogi krajowej nr 61 była całkowicie zablokowana. W wyniku rozpoznania wstępnego ustalono, że samochód osobowy Renault Laguna, którym podróżowały 3 osoby zderzył się z samochodem ciężarowym Renault (laweta do przewozu samochodów osobowych), którym podróżowały 2 osoby. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie kobiety podróżujące samochodem osobowym i jeden mężczyzna z samochodu ciężarowego. Poszkodowane osoby po udzieleniu pomocy medycznej przez zespoły ratownictwa medycznego zostały przetransportowane do szpitala. Po zakończeniu czynności ratowniczych strażacy zneutralizowali i usunęli z drogi rozlane płyny eksploatacyjne oraz inne pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu.

 

21 lipca 2015 r. o godzinie 23:25 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze piwnicy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w miejscowości Białogrądy gm. Grajewo.  Z uzyskanej informacji wynikało, że właściciel budynku podjął działania gaśnicze, które okazały się nieskuteczne. Po przybyciu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej strażacy odcięli dopływ energii elektrycznej do budynku i w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do piwnicy na rozpoznanie. Po dokonaniu rozpoznania podano dwa prądy wody w natarciu na palące się materiały budowlane i inne przedmioty składowane w piwnicy. Po zakończeniu działań gaśniczych  przy użyciu agregatu oddymiającego wszystkie pomieszczenia oddymiono i przewietrzono. W  wyniku podjętych działań przez zastęp Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa i Ciemnoszyj uratowano mienie o wartości około 300 tys. zł.

 

23 lipca 2015 r. o godzinie 07:04 dyżurny stanowiska kierowania został poinformowany przez pracownika Nadleśnictwa Rajgród o pożarze poszycia w lesie sosnowym III klasy wieku w pobliżu miejscowości Woźnawieś gm. Rajgród. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej pożar obejmował powierzchnię około 1 hektara ściółki i dalej się rozprzestrzeniał. W oparciu o aktualną sytuację na miejscu i prognozowany rozwój pożaru kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o podaniu 2 prądów wody w natarciu na palące się poszycie i  kolejnych 2 prądów wody w obronie zagrożonego kompleksu leśnego. W miejscach niedostępnych dla pojazdów pożarniczych pożar gaszono tłumicami. W akcji ratowniczej trwającej 3 godziny uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie. W wyniku sprawnie przeprowadzonych działań uratowano około 10 hektarów lasu sosnowego.

 

23 lipca 2015 r. o godzinie 07:55 stanowisko kierowania otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w miejscowości Kacprowo gm. Grajewo. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia strażaków pożarem objęty był dach budynku na całej powierzchni i istniało realne zagrożenie przeniesienia ognia na przyległy budynek magazynowy. Siły i środki, którymi dysponował kierujący działaniem ratowniczym otrzymały zadanie podania 3 prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek inwentarski oraz 2 prądów wody w obronie zagrożonego budynku magazynowego. W czasie prowadzonych działań uszkodzony dach budynku uległ zawaleniu. Po upewnieniu się, że nie ma zagrożenia dla strażaków przystąpiono do gaszenia palących się elementów konstrukcyjnych budynku i składowanych w nim płodów rolnych. Tlące się bele siana i słomy usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono wodą. Elementy konstrukcyjne budynku grożące zawaleniem zdemontowano przy użyciu posiadanego sprzętu ratowniczego. W działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa, Boczek – Świdrowo, Ciemnoszyj i Wierzbowa.

 

24 lipca 2015 r. o godzinie 14:51 strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku samochodowym na ulicy Kopernika w Grajewie. W wyniku zderzenia samochodu ciężarowego i dwóch samochodów osobowych 2 osoby zostały ranne, a ulica Kopernika stanowiąca fragment drogi krajowej nr 61 została całkowicie zablokowana. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej polegały na kierowaniu ruchem pojazdów w obrębie miejsca zdarzenia oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych i usunięciu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie innym użytkownikom drogi.

 

25 lipca 2015 r. o godzinie 14:56 specjalistyczna grupa ratownictwa wodno – nurkowego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie została zadysponowana do poszukiwania mężczyzny, który utonął w jeziorze Borowym w miejscowości Sokoły Jeziorne. Poszkodowanego zlokalizowano w odległości około 35 metrów od brzegu na głębokości 3 metrów Po wydobyciu mężczyzny na brzeg strażacy przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci ułożenia na noszach typu deska, udrożnieniu dróg oddechowych i resuscytacji krążeniowo – oddechowej, którą prowadzono nieprzerwanie przez 46 minut. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego przejął poszkodowanego od strażaków i po 3 minutach akcji lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

 

25 lipca o godzinie 13:23 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Grajewie. Pociąg osobowy relacji Gdynia – Białystok uderzył w samochód osobowy, którym podróżował młody mężczyzna. Siła uderzenia była tak duża, że wrak samochodu osobowego został zepchnięty z przejazdu kilka metrów i owinął się wokół słupa trakcyjnego. Kierowca pojazdu poniósł śmierć na miejscu, a pociąg po zderzeniu z autem zatrzymał się w odległości około 250 metrów od przejazdu. Z informacji uzyskanej od kierownika pociągu wynikało, że składem podróżowało 250 - 300 osób. W ramach współpracy z przedstawicielem Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Grajewie zakupiono wodę mineralną, którą strażacy dostarczyli na miejsce i przekazali pasażerom pociągu. Przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych strażacy przecięli wrak pojazdu w celu usunięcia go z torowiska i umożliwienia załadunku na lawetę. Uszkodzony przewód instalacji pneumatycznej w elektrowozie zakołkowano i zabezpieczono oraz usunięto pozostałości powypadkowe rozrzucone w promieniu kilkudziesięciu metrów. W działaniach ratowniczych trwających ponad 3 godziny uczestniczyły 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej.

 

 

             

           

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

kpt. Arkadiusz Lichota

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.